Napjaink stresszes, munkával teli, zaklatott, agyonhajszolt és a hétköznapokban kevés örömet hozó életmódja kiemelten igényli a lelki feltöltődést. Ez annyira fontos, hogy ha elhanyagoljuk, akkor előbb utóbb lelki, majd testi betegségek is gyötörni fognak bennünket. Fontos a magányosok számára is, hogy megtalálják belső békéjüket, harmóniájukat. Magam is ennek kapcsán léptem az útra, mely a megoldás felé vitt és tett erősebbé, kiegyensúlyozottabbá. Segítségével tudtam átvészelni több magánéleti válságot, traumát és betegséget.
A feltöltődésnek több módja is van, az egyik a meditálás. Meditálni lehet a nyugati és a keleti hagyományok szerint is, vagy a kettőt ötvözve. Blogunk a mudra gyakorlatok és a nyugati típusú elmélyülés együttes alkalmazását javasolja, ez a "deep-meditation-mudra". Magam ebben szereztem tapasztalatokat és ebben hiszek azóta is.
A meditálás egy olyan elmélyülés, melyben pozitív élményeket szerzünk, lélekben megerősödünk, megnyugszunk, megtisztulunk. Ehhez egy csendes szoba, megfelelő szabadidő biztosítása és kényelmes testhelyzet szükséges, amihez egy puha szőnyegen vagy párnán ülést javasolok. A gyakorlathoz kezdetben halk meditatív háttérzene ajánlott (ez később elhagyható) és az úgynevezett mudra kéztartás-gyakorlatok ismerete is szükséges. Bár temérdek ujj-gyakorlat ismert, elegendő néhány alkalmazása is. Fontos a lélegzésünkre való odafigyelés (egyenletes legyen és lassú) illetve elménk kiürítése. Alkalmazzunk pozitív de egyszerű gondolatokat, mint hogy "elégedett vagyok", "boldog vagyok", "erős vagyok" és kerüljünk mindent, ami elterelheti figyelmünket ezektől. (Ilyen az aktuális problémáink halmaza illetve minden negatív gondolat.) A pozitív üzeneteket viszont mantrikusan ismételgethetjük (magunkban vagy akár hangosan is kimondva) miközben számunkra pozitív töltéssel bíró helyekre, tárgyakra, személyekre összpontosítunk. Az érzésekre koncentrálás nyugati meditációja ilyen módon ötvöződik a keleti filozófiákkal, belső rezgésekkel. Ez utóbbit erősíti az "omm" ősi mantra-gyakorlata, ha többször kiejtjük belső energia-szintünket növelve.
A teljes testi-lelki felfrissülés és megtisztulás része lehet egy masszázs is, melyet a gyakorlat után érdemes igénybe venni, megfelelően képzett masszőrtől. (A masszázsokról másik posztban bővebben lesz szó.)
Ami a mudrákat illeti:
A mudrák (szanszkrit nyelven = mozdulat, jelzés) ősi, ázsiai gyökerű, buddhista és hinduista ujjgyakorlatok, melyek szerepe az erő, a belső béke, a bölcsesség, a megvilágosodás és az öngyógyítás elérése vagyis a lelki és testi egészségünk fenntartása. A tantrikus buddhizmus szerint az emberi testben csatornák és csakrák vannak, melyeken keresztül életerőt, földenergiát és kozmikus energiát kapunk, mely aztán áramlik bennünk. Már persze csak akkor, ha valóban megkapjuk ezt az energiát (vagyis csakrapontjaink nyitottak) és az áramlás is biztosított testünkben. Ha a csakráink gátoltak, zártak, vagy az áramlás akadályozott, akkor betegségek és/vagy depresszió alakulhatnak ki szervezetünkben.
A Kubera mudra
A több ezer éves hindu tanítások szerint mind a csakrák nyitva tartása, mind az életenergia áramlása fontos tehát. A jóga a csakrákat segíti, a mudrák pedig az áramlást biztosítják. A buddhisták több, mint száz mudrát ismernek, melyek azonban csak akkor hatásosak, ha rendszeresen alkalmazzuk őket (naponta, többször, és több percig) Jelen posztban, később a négy legérdekesebb (és szerintem leghasznosabb ) mudra gyakorlatot mutatom majd meg. Előbb azonban még pár szó a dologról.
A hindu tanítások szerint az ujjvégződések nem csakrapontok (ezekből csak 7 van testünkben: gyökércsakra, szakrális, vagy köldök csakra, napfonatcsakra, szívcsakra, torokcsakra, harmadikszem csakra, korona-, vagy fejtető csakra), viszont az ujjvégek energiafelszabadítási pontok, melyek segítségével (egymáshoz érintésével) az áramló életenergia vagy prána, a testben tartható és aktivizálható (serkenthető). A bennünk aktívan áramló energia pedig biztosítja, hogy egészségesek, erősek és kiegyensúlyozottak legyünk. És most nézzük a legfontosabbakat:
Apan-Vayu Mudra - A szívbetegségek, depresszió, stressz ellen hatásos:
Gyan Mudra - Álmatlanság, érzelmi labilitás ellen, illetve a memória javítására jó:
Meao Mudra - Az alacsony, vagy magas vérnyomás kezelésére hasznos gyakorlat:
Mani-Ratna Mudra - más néven "boldogság mudra", mely rendszeres alkalmazással elégedettebb életet adhat
Ázsiában több, mint száz mudrát tartanak nyilván és ennyit is gyakorolnak. Ám a legismertebbek is elegendőek a meditációhoz. Az alábbiakban újabb mudra gyakorlatok láthatóak:
Végül a legfontosabb mudra, a bevezetőben is említett Kubera Mudra, vagy más néven: "három ujj technika", mely a pozitív gondolkodásban, vágyaink beteljesülésében és egészségünk megőrzésében segít. Sikeres alkalmazását fokozza, ha közben egyenletesen, nyugodtan lélegzünk, önmagunkra koncentrálva elmélyedünk a nyugalomban és ezt naponta többször is elvégezzük néhány percig terjedően. Lényege a következő:
Érintse össze mindkét kezén a hüvelykujjat, a középső, illetve mutató ujjat, a fennmaradó gyűrűs és kisujjat pedig hajlítsa a tenyerébe.
Biztos van olyan, aki csak legyint a mudrákra, de ha akad olyan, aki végig elolvasta jelen posztot és eljutott idáig (az írás legvégéig), talán felkeltette érdeklődését a dolog. Ebben az esetben próbát tehet önfejlesztő módon, ahogyan magam tettem annak idején, vagy későbbi posztjaim olvasásával, némi segítséggel fog ennek a régi-új meditációnak az elsajátításához.
A "deep-meditation-mudra" lényege ugyanis komplex: olyan lelki viszonyulás és gyakorlat mely alapelemeiben a nyugati meditációk lelki folyamatait ötvözi a keleti technikák önfejlesztésével.
Az érdeklődőket, akik szívesen hallanának minderről többet, mindenesetre várom vissza egy részletesebb bemutatásra. A meditációt kiegészítő masszázsról itt olvashat bővebben.